|

Húfnica BIA má za sebou svetovú premiéru v Londýne

Autor: DMD group

18. 09. 23

Uplynulý týždeň predstavila na výstave DSEI 2023 (Defence and Security Equipment International) v Londýne naša dcérska spoločnosť KONŠTRUKTA – Defence najnovší prírastok v rodine samohybných kanónových húfnic – húfnicu BIA. Stalo sa tak za účasti štátneho tajomníka MO SR Mariána Majera, veľvyslanca SR v Spojenom kráľovstve Róberta Ondrejcsáka a generálnych riaditeľov spoločností DMD GROUP a KONŠTRUKTA – Defence.

Projekt BIA spája výhody 155 mm ShKH ZUZANA 2 a 155 mm ShKH EVA do jedného kompaktného delostreleckého systému. Vývoj vznikol na základe požiadaviek obchodných partnerov, pričom v projekte 155 mm ShKH BIA sa už medzičasom uplatnili poznatky získané z nasadenia 155 mm ShKH ZUZANA 2 na Ukrajine a na medzinárodnom cvičení v rámci predsunutej prítomnosti jednotiek NATO v Lotyšsku.

„Napredovanie nielen z hľadiska kvantity odbytu ale tiež rozvoja a inovácií je skvelou správou pre slovenský obranný priemysel. Aj na tomto medzinárodnom fóre tak potvrdzujeme, že Slovensko má svetu čo ponúknuť, pričom rezort obrany bude aj naďalej pokračovať v podpore a vytváraní pozitívnych podmienok pre expanziu našich podnikov vrátane podpory v zahraničí,“ potvrdil štátny tajomník M. Majer. Predstavenie húfnice BIA bolo jedným z najdôležitejších momentov veľtrhu DSEI 2023.

Ako priblížil generálny riaditeľ výrobcu – štátnej akciovej spoločnosti KONŠTRUKTA – Defence Alexander Gurský, oproti 155 mm ShKH ZUZANA 2 je BIA ľahšia, mobilnejšia s vyššou priechodnosťou pri zachovaní rovnakej palebnej sily a ostatných parametrov. Oproti 155 mm ShKH EVA zas nesie BIA väčšiu zásobu munície, má vyššiu ochranu posádky a taktiež automatizáciu vedenia bojovej činnosti.

Prototyp 155 mm ShKH BIA bude predstavený aj v rámci nadchádzajúcej medzinárodnej výstavy IDEB 2023 v Bratislave.

Zdroj: mosr, kotadef

Latest news

all articles