|

Konštrukta odovzdala Ukrajine prvé dve Zuzany financované Dánskom, Nórskom a Nemeckom

Autor: DMD group

2. 08. 23

Akciová spoločnosť KONŠTRUKTA – Defence zo skupiny štátneho holdingu DMD dnes odovzdala Ukrajine ďalšie dva kusy samohybných kanónových húfnic Zuzana 2 z balíka 16 kusov, ktorých výrobu financujú spoločne Dánske kráľovstvo, Nórske kráľovstvo a Spolková republika Nemecko. Všetkých 16 kusov v hodnote približne 92 miliónov eur bude Ukrajine dodaných do konca roka 2024.

Symbolické odovzdanie tejto techniky sa uskutočnilo v priestoroch spoločnosti KONŠTRUKTA – Defence, a.s. v Dubnici nad Váhom za účasti predsedu vlády SR Ľudovíta Ódora, ministra obrany SR Martina Sklenára, ako aj veľvyslancov spomínanej trojice krajín, Ukrajiny a predstaviteľov spoločností zapojených do výroby.

„Tento projekt je spoločným úsilím štyroch krajín, ktoré spojili svoje sily a prostriedky, aby pomohli Ukrajine brániť sa voči nezmyselnej ruskej agresii. Ide o jasnú prezentáciu našej vôle a záväzku pomáhať Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné. Okrem prioritného cieľa – pomoci agresorom napadnutému susedovi predstavuje objednávka 16 húfnic v hodnote 92 miliónov eur tiež významný finančný stimul pre slovenský obranný priemysel a dobrú správu pre zamestnanosť a ekonomiku. Vďaka patrí všetkým, ktorí prispeli k úspechu tejto iniciatívy. Verím, že našou spoluprácou budujeme dobrý príklad, na ktorom môže stavať Ukrajina, Slovensko aj naši spojenci,” uviedol minister obrany SR Martin Sklenár.

„Dnešok je výsledkom skvelej medzinárodnej spolupráce a je dôkazom toho, že na Slovensku dokážeme vyrábať modernú a spoľahlivú techniku, ktorá spĺňa aj tie najprísnejšie medzinárodné štandardy. To dokazuje aj ďalšia spolupráca KONŠTRUKTA-Defence s ukrajinskou spoločnosťou KZVV, ktorej vyústením by mal byť prototyp novej húfnice. Slovenská strana poskytne do tohto projektu svoje know-how a ukrajinská strana svoje rozsiahle výrobné kapacity,” povedal predseda vlády SR Ľudovít Ódor.

Ako priblížil generálny riaditeľ štátneho holdingu DMD GROUP, a. s. Štefan Škultéty, v rámci aktuálneho projektu výroby 16 húfnic sa doň už premietajú aj reálne skúsenosti, ktoré spoločnosť získala z ich priameho nasadenia v bojoch na Ukrajine. „Ide predovšetkým o vyššiu presnosť streľby, lepšiu ochranu posádky či moderný softvér na riadenie paľby,“ dodal generálny riaditeľ výrobcu – štátnej akciovej spoločnosti KONŠTRUKTA – Defence Alexander Gurský.

Okrem aktuálneho projektu už KONŠTRUKTA – Defence dodala ukrajinskej strane ďalších 8 kusov, teda batériu húfnic, a to na základe kontraktu na komerčný predaj uzatvoreného v júni 2022.

Foto: Ministerstvo obrany SR

Latest news

all articles