|

Napísali o nás: Zuzana 2 hviezdou cvičení Barbara’s Resolve 23-II

Autor: DMD group

11. 08. 23

Článok o úspechu samohybných kanónových húfnic z portfólia podnikov DMD GROUP je prevzatý zo stránky Magnet Press (tu).

Pýcha slovenského zbrojárskeho priemyslu, 155 mm samohybná kanónová húfnica Zuzana 2, si vyslúžila vysoko pozitívne hodnotenia zahraničných vojakov počas medzinárodných cvičení Barbara’s Resolve 23-II konaných 24. až 28. júla v Litve. Ich cieľom bolo zvýšenie interoperability medzi jednotkami štátov NATO využívajúcimi rôzne delostrelecké systémy a testovanie schopností vedenia spoločných operácií v rôznych podmienkach.

Medzinárodných cvičení Barbara’s Resolve 23-II, ktoré sa uskutočnili vo výcvikovou priestore pri meste Kairiai, sa zúčastnili aj americké 155 mm samohybné kanónové húfnice M109A6 Paladin a staršie litovské ťahané M50/ 101 kalibru 105 mm. Posádky Zuzán 2 boli poverené ničením cieľov v Baltskom mori až do vzdialenosti 40 km, zatiaľ čo ich zahraniční partneri len do 10 km (aj keď maximálny dostrel systému Paladin s bežnou muníciou je 24 km). Bezpečnosť na mori počas cvičení zabezpečovala hliadková loď Žemaitis (P 11) a mínolovka Skalvis (M 53) domácej floty.

Podľa litovských zdrojov na účastníkov cvičenia zapôsobili parametre húfnic Zuzana 2, najmä ich vysoká pohyblivosť v ťažkom teréne a schopnosť viesť presnú nepriamu paľbu. Podobné hodnotenia prichádzajú aj z radov ozbrojených síl Ukrajiny, ktoré majú unikátnu možnosť porovnať slovenský výrobok v reálnych bojových podmienkach so zahraničnými konkurentmi (napríklad francúzskym typom Caesar). Do operácií sa zatiaľ zapojilo úvodných osem exemplárov pôvodne určených pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky, dodaných v období medzi augustom 2022 a januárom 2023, ktoré mali podľa ukrajinských tvrdení zničiť množstvo dôležitých cieľov. Doposiaľ bola vizuálne potvrdená strata jedného systému, ktorého vyhorený vrak bol zachytený na videu zverejnenom na sociálnych sieťach v novembri.

Samohybná kanónová húfnica Zuzana 2 na kolesovom podvozku Tatra 8×8 je zbraňový systém vyvinutý a vyrábaný akciovou spoločnosťou KONŠTRUKTA – Defence, ktorá spadá pod štátny obranný holding DMD GROUP. Vyznačuje sa delom s hlavňou dlhou 52 kalibrov a nabíjacím automatom pre 40 kusov munície a príslušný počet hnacích náplní. Ten umožňuje dosiahnutie najvyššej kadencie 5 výstrelov za prvú minútu, respektíve 13 rán v priebehu troch minút. Maximálny dostrel prekračuje hodnotu 41 km pri použití granátov s dnovým generátorom plynov kategórie ERFB-BB (Extended-Range Full-Bore Base Bleed).

Text: Ivan Zajac
Foto: Lithuanian Armed Forces

Latest news

all articles