|

Zuzana 2 môže uspieť v zákazke pre brazílsku armádu

Autor: DMD group

12. 04. 23

Slovenský produkt konkuruje vojenskej technike z Francúzska, Číny či Izraela. Za jednu z výhod Zuzán Škultéty považuje jej reálne nasadenie v boji na Ukrajine.

Rio de Janeiro 11. apríla (TASR) – Slovenská húfnica Zuzana 2, ktorú vyrába štátna akciová spoločnosť KONŠTRUKTA – Defence, má šancu uspieť v zákazke pre brazílsku armádu. Na najväčší medzinárodný veľtrh obrany a bezpečnosti v Latinskej Amerike LAAD 2023 v Riu de Janeiro prišiel slovenský projekt v stredu podporiť aj poverený minister obrany Jaroslav Naď. Brazília by mohla kúpiť 36 kusov húfnic.

Toto je vlastne to absolútne minimum, ktoré môžem a mal by som urobiť ako minister obrany. Dnes tu je snáď 15 ministrov z rôznych krajín. Prichádzajú pre to, aby podporili svoj obranný priemysel. Keby som tu nebol, tak by to chýbalo,“ skonštatoval Naď. Pripomenul aj stredajšie (12. 4.) stretnutie s brazílskym ministrom obrany Josém Muciom. Zdôraznil význam podpory slovenského obranného priemyslu na podobných veľtrhoch.

Konštrukta Defence ponúkla celé portfólio svojich výrobkov, to znamená húfnicu Zuzana 2 aj Evu, ľahšiu verziu. Po prvom kole, ktoré prebehlo na konci minulého roka to vyzerá, že Zuzana 2 má šancu uspieť,“ potvrdil generálny riaditeľ DMD GROUP, pod ktorú patrí aj KONŠTRUKTA – Defence, Štefan Škultéty. Ďalšie kolo súťaže očakávajú v najbližších dňoch.

Slovenský produkt konkuruje vojenskej technike z Francúzska, Číny či Izraela. Za jednu z výhod Zuzán Škultéty považuje jej reálne nasadenie v boji na Ukrajine. V prípade úspechu v súťaži by Brazília najprv obstarala dve húfnice. Po ich otestovaní by rozhodla o kúpe ďalších 34. Svoje kapacity navyšoval zbrojársky podniku už v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Škultéty avizuje aj ďalšie investície.

Prebraté z TASR 11. 4. 2023

Najnovšie aktuality

všetky články